Blog

Rutiny pre majiteľov domácich miláčikov

28.12.2011 20:23

Chovať doma zvieratko znamená svojim spôsobom tiež rutinu. Sú úkony, ktoré musíme robiť každý deň a sú veci, ktoré stačia vykonať len raz ročne. Ja ako chovateľka jedného 3 psíkov plemena čivava a jednej mačky od starej mamy, už mám vytvorenú základnú rutinu. Toto je stručný popis vykonávaných činností:

Raz denne

  1. Kŕmenie s krmivom v pravidelnú dennú dobu.
  2. Čistá miska na vodu a denne čerstvá voda v nej.
  3. Vyčistiť podstielky pre mačky aspoň raz za deň a namočiť ich v teplej vode raz za týždeň.
  4. Prechádzka so psom, minimálne aspoň raz za deň.

Raz týždenne

  1. Vyčesávajte psi a mačky s dlhou srsťou  aspoň raz týždenne. V teplejších mesiacoch ich tiež odblšte.
  2. Prezrite psovi a mačke uši, zuby a nechty každý týždeň. Ak nájdete abnormality vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Raz štvrťročne

  1. Odčervite dospelé mačky a psy každé tri mesiace proti črevným červom. Mladé šteňatá a mačiatka môžu vyžadovať častejšie odčervenie. Poraďte sa so svojím veterinárom o prevencii voči dirofilariózy u psov.

Raz ročne

  1. Uistite sa, že psie a mačacie očkovania sú priebežne aktualizované. Väčšina veterinárov doporučuje každoročné preočkovanie.
  2. Obnoviť psiu a / alebo mačaciu registráciu (v prípade potreby) ročne a aktualizovať svoje kontaktné údaje v mikročipe.
  3. Ročné veterinárske kontroly (častejšie pre zvieracích seniorov).

A najpríjemnejšie pre všetkých - tráviť čas s maznáčikom každý deň!

Môj pes má asi alergiu?

06.09.2011 16:47

Môj pes má asi alergiu?

Toto je paušálne používaná otázka „môj pes má (asi) alergiu?“ pri dosť veľkom množstve ochorení. Napríklad sa používa iba pri alergických reakciách, ochoreniach kože či pri obyčajnej citlivosti pokožky na podráždenie.

Lenže, bežný človek, laik, pre svoj každodenný život nepotrebuje vedieť rozlišovať v týchto pojmoch. Nikdy však nejde o to isté. Každý zo spomenutých problémov vyžaduje iný prístup k starostlivosti o psa a jeho liečbe. Dokonca ani dnes, s pokročilou technikou veterinárnej diagnostiky nie sú výsledky vyšetrenia vždy jednoznačné a opakovateľné. Psíčkar sa preto ľahko ocitne v situácii, keď jeho miláčikovi, pri najlepšom svedomí a vedomí, 3 veterinárny lekári stanovia 3 rozdielne diagnózy.

Ako predísť poškodeniu zdravia psíka pri ťažkej diagnóze?

Keď je diagnózu obtiažne stanoviť, aby sa predišlo poškodeniu zdravia psíka a tým prehĺbeniu jeho ďalších problémov, môže majiteľ psíka začať uvažovať na nad nasadením homeopatickej liečby.  

Klasická liečba kožných problémov nebývajú vždy práve efektívne. Je možné všeobecne povedať, že značne zaťažujú imunitný systém. Táto záťaž môže viesť po krátkom čase k ďalším alebo opätovným problémom. 

Prekvapivo dobré výsledky mávajú homeopatické a prírodné liečivá. Bohužiaľ, nie je u nás zatiaľ veterinár, ktorý by s túto liečbou vedel a uskutočňoval s ňou dlhodobú úspešnú prax.

Verím, že jemné a šetrné doladenie funkcie imunosystému psa vďaka prírodným preparátom a homeopatikám môže odstrániť nejeden problém – a to nielen s kožou a srsťou psa.

Čo prevencia?

Najlepšia prevencia alergie a kožných problémov považujem pobyt psa v zdravom prostredí, kvalitnú a vyváženú stravu, obmedzenie pôsobenia chemických látok (lieky, šampóny, rôzne prípravky), konzumáciu ľudských, pokazených potravín a lacných krmív zo supermarketov.

Dobrá fyzická kondička a otužilosť psíka majú tiež dôležitú úlohu. Na druhej strane nachladnutie, jednorazové fyzické vyčerpanie a zlá hygiena stav psa zhoršujú a pripravujú pôdu na nástup problémov s kozou.

Výlety psov s krátkou srsťou do miest, kde si ju môžu poraniť, je treba vopred plánovať. Pri výlete v lese dochádza pravidelne k poraneniu pokožky a často i k zaneseniu infekcie do raniek. Rovnaká  situácia nastáva keď psík „preletí“ hustými kríkmi.

Pokiaľ má majiteľ psa podozrenie, že by cez takéto ranky mohla byť zanesená infekcia, je dobré mať pripravené doma antibakteriálne mydlo a po výlete psíka zobrať pekne do vane a poranené bruško umyť.


TOPlist