Môj pes má asi alergiu?
Môj pes má asi alergiu?
Toto je paušálne používaná otázka „môj pes má (asi) alergiu?“ pri dosť veľkom množstve ochorení. Napríklad sa používa iba pri alergických reakciách, ochoreniach kože či pri obyčajnej citlivosti pokožky na podráždenie.
Lenže, bežný človek, laik, pre svoj každodenný život nepotrebuje vedieť rozlišovať v týchto pojmoch. Nikdy však nejde o to isté. Každý zo spomenutých problémov vyžaduje iný prístup k starostlivosti o psa a jeho liečbe. Dokonca ani dnes, s pokročilou technikou veterinárnej diagnostiky nie sú výsledky vyšetrenia vždy jednoznačné a opakovateľné. Psíčkar sa preto ľahko ocitne v situácii, keď jeho miláčikovi, pri najlepšom svedomí a vedomí, 3 veterinárny lekári stanovia 3 rozdielne diagnózy.
Ako predísť poškodeniu zdravia psíka pri ťažkej diagnóze?
Keď je diagnózu obtiažne stanoviť, aby sa predišlo poškodeniu zdravia psíka a tým prehĺbeniu jeho ďalších problémov, môže majiteľ psíka začať uvažovať na nad nasadením homeopatickej liečby.
Klasická liečba kožných problémov nebývajú vždy práve efektívne. Je možné všeobecne povedať, že značne zaťažujú imunitný systém. Táto záťaž môže viesť po krátkom čase k ďalším alebo opätovným problémom.
Prekvapivo dobré výsledky mávajú homeopatické a prírodné liečivá. Bohužiaľ, nie je u nás zatiaľ veterinár, ktorý by s túto liečbou vedel a uskutočňoval s ňou dlhodobú úspešnú prax.
Verím, že jemné a šetrné doladenie funkcie imunosystému psa vďaka prírodným preparátom a homeopatikám môže odstrániť nejeden problém – a to nielen s kožou a srsťou psa.
Čo prevencia?
Najlepšia prevencia alergie a kožných problémov považujem pobyt psa v zdravom prostredí, kvalitnú a vyváženú stravu, obmedzenie pôsobenia chemických látok (lieky, šampóny, rôzne prípravky), konzumáciu ľudských, pokazených potravín a lacných krmív zo supermarketov.
Dobrá fyzická kondička a otužilosť psíka majú tiež dôležitú úlohu. Na druhej strane nachladnutie, jednorazové fyzické vyčerpanie a zlá hygiena stav psa zhoršujú a pripravujú pôdu na nástup problémov s kozou.
Výlety psov s krátkou srsťou do miest, kde si ju môžu poraniť, je treba vopred plánovať. Pri výlete v lese dochádza pravidelne k poraneniu pokožky a často i k zaneseniu infekcie do raniek. Rovnaká situácia nastáva keď psík „preletí“ hustými kríkmi.
Pokiaľ má majiteľ psa podozrenie, že by cez takéto ranky mohla byť zanesená infekcia, je dobré mať pripravené doma antibakteriálne mydlo a po výlete psíka zobrať pekne do vane a poranené bruško umyť.